Covid se šíří aerosolem

Ilustrační obrázek

Publikováno 21.10.2020 11:13

Autor: správa webu

Kategorie:

Nemoc covid-19 se šíří pomocí kapének, ale i aerosolových částic, které zbudou, když se z kapének odpaří voda. A to se v chladném počasí děje podle experta Vladimíra Ždímala mnohem rychleji. Před aerosolem však roušky neochrání.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz

Při dýchání, ale především při jakýchkoli hlasových projevech produkuje člověk kapénky. Ty poté letí vzduchem. A jakmile se z nich vypaří voda, stanou se z nich aerosolové částice, které se volně pohybují. 

Koronavirus SARS-CoV-2 se dobře šíří pomocí kapének, před kterými do jisté míry chrání roušky a ještě lépe respirátory. V chladném počasí ale kapénky téměř nedopadají na zem, okamžitě se vypaří a zůstanou částice aerosolu. Právě ty však mohou následně nakažlivý vir přenášet mnohem rychleji.

Redaktorka Zdislava Pokorná pro Seznam Zpravy zpracovala rozhovor s vedoucím Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky Vladimírem Ždímalem. 

Aerosolové částice jsou mnohem menší než původní kapénky, a proto se také mnohem obtížněji zachycují rouškami. Ždímal upozorňuje, že pokud máme koronavirus a ještě netěsnící roušku, aerosolové částice letí vzduchem nekontrolovaně. Podle něj jsou tak opatření, kdy od sebe musí mít lidé dvoumetrový rozestup, z pohledu šíření viru pomocí aerosolu nedostatečná.

V podzimním období, kdy je ve vzduchu méně vodní páry než v létě, se kapénky ve vnitřním ohřátém vzduchu vypařují rychleji. Protože se na podzim kvůli větším ztrátám tepla zpravidla méně větrá než v létě, jsou ve vnitřním prostředí vyšší koncentrace virionů (jednotlivá částice viru schopná infekce hostitelské buňky) a je dvakrát větší šance se nakazit.

Mohlo by se zdát, že se virus nejvíce šíří při kašli nebo kýchání osob s příznaky onemocnění covid-19. Překvapivě tomu tak není. Zhruba 45 procent osob přenášejících onemocnění jsou covid pozitivní osoby bez příznaků, odhaduje se, že jsou zodpovědné zhruba za 60 procent přenosů nákazy. Nejvyšší virové nálože byly u těchto osob zjištěny 1–2 dny před nástupem příznaků s maximem zhruba 36 hodin před prvními příznaky.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.