Co můžete pro své zdraví udělat v době pandemie?

Ilustrační obrázek

Publikováno 2.4.2020 12:11

Autor: správa webu

Kategorie: Různé

Jak si zvýšit imunitu v době pandemie virem COVID-19?

Imunitu zásadně zvyšuje pohyb, a to zejména na čerstvém vzduchu. Choďte na zdravotní procházky, důsledně ale používejte roušku. Ale také dostatečně spěte. Vyhněte se stresu, který organismus oslabuje a je pak náchylnější k onemocnění.

Onemocnění COVID-19 je vážné a nelze čekat, že pokud už propukne, pomůže vaší imunitě například zdravá strava. Pokud ale budete v dobré kondici, šance na mírný průběh a rychlejší uzdravení je větší. Existují preparáty, po kterých sáhneme i z důvodů, že jsou spjaté s našimi babičkami, nebo možná už spíše jen s vyprávěním či literární vzpomínkou. Sem rozhodně patří rybí tuk.

  • Vitamin C - zatímco běžně se doporučuje 90 miligramů na den, v prevenci COVID-19  je to až 1 000 mg.
  • Omega-3 mastné kyseliny snižují zánětlivé procesy v těle. K tomuto zlepšení přispívá i vitamin D. V lékárně si můžete koupit rybí tuk ve formě tablet, které mají obvykle v názvu omega-3.

  • Vláknina a probiotika - ovoce a zelenina je ideální čerstvá, tělu zejména střevům prospívá fermentovaná zelenina (kysané zelí) a vyměňte bílé pečivo za chléb. Pokud máte nedostatek mléčných kysaných výrobků vsaďte na probiotika a prebiotika z lékáren.

  • Zinek a selen - volte spíše jednotlivé přípravky, multivitaminové a multiminerální přípravky se nedoporučují, protože není jasné, jak mezi sebou jednotlivé složky působí.

  • Byliny - z rostlinných léků je třeba zmínit kořen hořce. Studie prokázaly, že extrakt z kořene hořce může za určitých okolností zastavovat množení koronaviru, který vyvolal epidemii onemocnění SARS. Proti koronavirům podle lékařských studií zabral i kořen lékořice. Zpomalují také jeho šíření a schopnost organismus zabránit napadení buněk virem. Další léčivé byliny podporující imunitu jsou: rakytník řešetlákový, šišák bajkalský, lichořeřišnice, ženšenové přípravky, grapefruitová jadérka. Kromě nich dokážou imunitu zvýšit i různé včelí produkty.

  • Nukleotidy se vyrábějí z hovězí krve. Pomáhají zvýšit tvorbu leukocytů, které zlepšují šanci organismu se ubránit infekci, prodávají se pod názvem Juwim a Preventan.

  • Beta-glukany - stimulují bílé krvinky, což podporuje obranyschopnost organismu a jsou obsaženy léčivých houbách (hlíva ústřičná), ale také v pekařských či pivovarských kvasnicích, mořských řasách či obilí. 

  • Bakteriální lyzáty jsou připravené z částí bakterií, které nejčastěji způsobují nemoci horních cest dýchacích či urogenitálního traktu. Působí trochu jako očkování. Některé jsou na předpis, jiné volně prodejné (Imunostim, Candivac, Urivac). Tyto preparáty nebudou mít pravděpodobně vliv na boj s virem, ale mohou být prospěšné pro znovuobnovení rovnováhy imunitního systému. Jejich užívání byste však měli konzultovat s lékařem.

  • Kolostrum neboli laktoferin - tato bílkovina přirozeně obsažená v mateřském mléce působí v těle protizánětlivě. V lékárně ho koupíte pod názvem Colostrum.

Celý článek najdete zde: 

zdroj: www.seznamzpravy.cz