Máte slovo

Rozhovor s JUDr. Miňovským, účastníkem televizní diskuse na ČT1

  • Autor: Hannah Bartíková
  • Publikováno: 14.11.2015
  • Rubrika: Různé

12. listopadu 2015 byl na programu ČT1 vysílán pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma armáda. Speciálně na tento díl jsem vás upozorňovala před jeho vysíláním zejména proto, že mezi pozvanými hosty byl náš spoluobčan pplk. v záloze JUDr. Petr Miňovský a také proto, že otázka lepšího vyzbrojení naší armády a její akceschopnost je v současné době velmi diskutovanou.
Mluvila jsem s JUDr. Miňovským  na to téma a ráda bych vám s jeho laskavým svolením zprostředkovala jeho dojmy z televizního zákulisí i živého přenosu.


Jak to v televizi těsně před natáčením vypadalo?
Dostavil jsem se na Kavčí Hory, odkud se pořad Máte slovo vysílá, zhruba hodinu před vlastním zahájením natáčení. Ujala se mě asistentka režie a než mě usadila do šatny, musel jsem projít maskérnou.

Jasně, televizní pudr nemine ani podplukovníka. Setkal jste se v šatně s ostatními diskutujícími? Jaká tam byla atmosféra?
K mému milému překvapení jsem sdílel šatnu se svým dávným kolegou generálem Hynkem Blaškem, takže jsme si do začátku přenosu měli o čem povídat. Chvíli před zahájením přenosu nás asistentka režie odvedla na „plac“, kde jsem ostatní diskutující viděl poprvé.

Když jsem se dozvěděla, že budete hostem tohoto pořadu, měla jsem za to, že budete stát u pultíku mezi hlavními diskutujícími?
I já jsem se domníval, že budu u pultíku, ale režie mi těsně před vysíláním nasadila mikroport a posadila mě do první řady mezi diváky s tím, že mohu do diskuse bez omezení vstupovat, čehož jsem také využil.

Celým pořadem se táhla jedna otázka, a to, zda je uvolnění peněz ze státního rozpočtu na lepší vybavení armády ovlivněno enormní vlnou uprchlíků do Evropy.
Nebudu komentovat názory ostatních diskutujících, ale s dovolením přidám svůj vlastní. Samotná uprchlická vlna se nestala hlavním spouštěčem uvolnění značných peněžních prostředků do Armády České republiky. Je to celý soubor událostí,  zejména změny klimatu, kdy klimatologové upozorňují na nebezpečí nedostatku vody, kdy dochází k vyčerpání surovinových zdrojů a fosilních paliv. Aby si supervelmoci udržely své geopolitické postavení, neváhají rozpoutat za účelem získání těchto zdrojů válku.

Voda? Palivo? Přiznám se, že tyto důvody by mě v naší zeměpisné šířce opravdu napadly až na posledním místě.
Nejste sama, protože to jsou otázky, o kterých je veřejnost velmi sporadicky informována. Příští pořad Máte slovo se bude právě otázkou nedostatku vody zabývat. Z vody se stává strategická surovina.

V pořadu jste mj. řekl, že nejpřesněji definoval nepřítele, kvůli kterému se zvyšují náklady na armádu, náš pan prezident.
Ano, za tím si stojím. Jediný pan prezident se nebál říci nahlas, že hlavním důvodem je INVAZE.

Za tento výrok ale nebyl v médiích zrovna pochválen.
Byl za to přímo dehonestován, a zcela neprávem, neboť jak je vidět, čas a vývoj událostí v Evropě, zejména včerejší teroristický útok v Paříži, dává panu prezidentovi za pravdu.

Nemáte pocit, že by byl pořad Máte slovo jiný, kdyby se natáčel o den později - v pátek třináctého?
Určitě by byl jiný a věřím, že ta diskutující dáma mezi diváky by volila jiná slova ohledně mírumilovných a strádajících imigrantech. Je možné, že by dnes byla vypískána…

Celý pořad Máte slovo je uložen v archivu ČT1 a můžete si jej pustit na Internetu zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/215411030520033/

Díky JUDr. Miňovskému za rozhovor, jehož rozsáhlejší část si budete moci přečíst v prosincovém čísle Libčických novin.

 

JUDr. P. Miňovský - v uniformě Bez názvu

Další články autora