Dementi aneb ta ondatra je nutrie

  • Autor: Hannah Bartíková
  • Publikováno: 12.12.2015
  • Rubrika: Různé

Netušila jsem, jakou debatu vyvolám tím, že označím onoho, nedávno řadou občanů na náplavce viděného,  vodního hlodavce  za „ondatru libčickou“. Nechtěně jsem tím rozdělila naše město na dva nesmiřitelné tábory. Jeden tvrdí, že je to jasná ondatra, s kterou se prý dokonce přátelí a nosí jí něco na její oranžový zub a druhý, že to v žádném případě není ondatra, alenýbržto nutrie. Nezbývalo mi tedy nic jiného, než se obrátit na zoology ze ZOO, kteří vyřkli nekompromisní posudek.

Vysvětlili mi, že rozlišovat ondatru od nutrie podle ocasu není úplně nejlepší nápad, protože se v  něm až tak moc neliší. Ondatra jej má v průřezu spíše oválný, po stranách mírně zploštělý a nutrie spíše kulatý. Kdo by ale takovou drobnou odchylku v momentě překvapení z nečekaného setkání řešil, že? Ocas neocas, nejmarkantnější rozdíl mezi těmito hlodavci je, jak říká má spřátelená ZOO v Olomouci, jejich celková velikost. Ondatra prý dorůstá max. do kila a půl, takže vypadá trochu jako větší potkan, kdežto nutrie je kus pořádného hlodavce. Dosahuje 6-12 kil. Pokud se vám ale bude zdát, že je ta nutrie přeci jen ještě větší a  ještě těžší, tak 15-30 kil a bude mít úplně placatý ocas, tak je to bobr.

Já nevím, jak vy, ale já už, co se týče hlodavců, nevěřím vůbec nikomu a raději si na náplavce počkám na onoho sporného živočicha a zeptám se přímo jeho....

Další články autora