Jarní detox

  • Autor: Veronika Jandová - fitness instruktorka
  • Publikováno: 11.5.2016
  • Rubrika: Zdravý životní styl
  • Vyšlo v LN 5/2016

Představujeme vám Veroniku Jandovou, studentku Vysoké školy ekonomické v Praze, která působí jako cvičitelka v místním Sokole, v Praze jako fitness instruktorka body stylingu v Pure Jatomi Fitness a kromě toho se věnuje léčbě pomocí zelených potravin „Green Ways“. Ve své rubrice nám bude radit, co jíst či nejíst, jak a co cvičit, aby nám bylo lépe a abychom se v čekárně u lékaře potkávali co nejméně.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
JARNÍ DETOX
Jaro je v plném proudu, příroda je znovu probuzena ze zimního spánku a postupně se připravuje na měsíce plné slunečních paprsků a parných letních dnů. I v přírodě dochází k procesu odstranění starého, ošklivého a nepotřebného balastu, který je nahrazen novou, krásnou a nikdy neokoukanou krajinou. Opět lze venku vidět plno rostlin a rozkvetlých květů, které se krásně zelenají a překypují svou barevností. Proto bychom se i my lidé měli zaměřit, stejně jako příroda, na nánosy nepotřebných zásob, které jsme si za celý rok nashromáždili a úspěšně je odstranit. Jedná se o tzv. očistu těla, kterou odlehčíme organizmus a připravíme ho tak bezpečně na letní období. Jednou z možností, jak očistit tělo, je zaměřit se na vlastní játra, která jsou dlouhodobě poškozována jak nesprávnou stravou, tak alkoholem či přijímanými léčivy a dalšími občas nevědomky přijímanými jedy. Jedním z nejčastějších projevů onemocnění jater je celková únava a pocit vyčerpání. Abychom se takovým pocitům vyhnuli, je možné využít hned několik přírodních zdrojů, které nikdy nezatíží organismus, tak jako předepisované léčivo z lékárenských řetězců.

Mezi takové přírodní zdroje patří smetánka lékařská neboli pampeliška. Její účinky jsou překvapivě velmi příznivé pro lidský organismus. Pojídání listů pampelišky má vynikající výsledek, odstraňuje pocity únavy, léčí záněty jater a pročišťují ledviny. Kořen pampelišky pak celkově detoxikuje a má příznivý vliv na trávení. Takový malý zázrak, který na jaře roste snad na každém rohu.

Dalším zázrakem je ostropestřec mariánský, který pomáhá léčit játra. Především jeho semena, která se po rozemletí v mlýnku ihned zkonzumují, mají nejvyšší účinnost.

Zdravotně prospěšná je rovněž kustovnice čínská neboli goji, která obsahuje obrovské množství vitamínu C. Napomáhá správné funkci sleziny a jater.

K celkové detoxikaci těla jsou určené rovněž v dnešní době velice moderní zelené superpotraviny, mezi které patří chlorella (sladkovodní řasa) a ječmen (odšťavněný extakt z listů ječmene). Tyto superpotraviny mají obrovský přínos pro správnou funkci lidského organismu. Jednoduše řečeno každé tělo je nesprávným stravováním a špatnými životními návyky překyselováno. Při překyselení organismu dochází k rozvoji nežádoucích buněk, které pak přispívají k různým zánětlivým onemocněním, i k obávané rakovině. Pravidelnou konzumací chlorelly a ječmene lze předcházet, ale i léčit vzniklá onemocnění.

V dnešní hektické době je přece důležité starat se o vlastní zdraví, vždyť ho máme jenom jednou. Není lepší si ho udržet a být, jak se říká, v klídku a pohodě?

 

Veronika Jandová

Další články autora