Šikovné ruce našich seniorů

  • Autor: Hannah Bartíková
  • Publikováno: 19.6.2016
  • Rubrika: Různé
  • Související fotogalerie zde

Libčický Klub seniorů se opět zúčastnil  XVII. ročníku soutěže Šikovné ruce našich seniorů – pro radost a potěšení, která se coby součást celorepublikové akce Senior-Handicap: aktivní život 2016 konala společně s výstavou růží „Růžová zahrada“ a Lázeňským veletrhem v Lysé nad Labem ve dnech 16. – 19. 6. 2016.

Výstava 1 200 vystavovatelů z nejrůznějších koutů naší republiky byla uspořádána ve velkém sále výstaviště, kde návštěvníci mohli obdivovat stovky ručně vyráběných děl, které by se mnohdy mohly označit za práci profesionálů. Spousta obrazů zpracovaných všemi dostupnými technikami včetně výšivek, figurky z papíru, z látky, keramiky, nechyběly typické babičkovské pletené ponožky, ani paličkovaná krajka, která se dnes už stěží udržuje při životě. Líbily se mi rozmanité klobouky, nebo celé figurální scény jako např. betlémy, čertovské peklo i andělské nebe. Bylo toho tolik, že jsem několikrát chodila kolem dokola celého výstaviště, pořizovala fotky a u toho poslouchala hudební produkci, která všechny přítomné bavila předtím, než došlo ke slavnostnímu vyhlášení nejlepších prací.

Dle mého názoru byli nejlepší všichni. Všichni si zaslouží uznání a obdiv, které samozřejmě patří i těm našim. Chválíme v zasklené vitríně elegantně instalovanou expozici libčického Klubu seniorů, který prezentoval své rukodělné výrobky zpracované typickými technikami jako je háčkování, vyšívání, ale též staronovou metodou zvanou quilling, což je výroba různých dekorací pomocí barevných papírových proužků. Také vám vadí ty anglické názvy? Teď vám předvedu, jak jsou někdy legrační, protože quilling by se dalo přeložit jako „brkování“, neboť quill v překladu znamená brk.Máme sice překlad, ale stejně nic nevíme. Musíme se tedy podívat do historie, dokonce až do středověku, kdy se vyráběl dekorativní filigrán z proužků papírů, které se různě stáčely a namotávaly pomocí - a pozor, už jsme u toho - husích brk. Naše výtvarnice však proužky papírů spíše skládají, což si vyžaduje velkou přesnost a zejména trpělivost. Tu rozhodně nepostrádají a je to na jejich krásných výrobcích znát.

Smyslem celé výstavy, kterou podporuje spousta sponzorů a organizuje ji Středočeský kraj, má hlavní cíl – aktivizovat seniory, naplnit jejich volný čas a podpořit jejich kolektivní práci, u které zažijí určitě i spoustu legrace. Mnozí se pak na výstavu vydají i z těch nejzazších koutů naší země. Letos tam byla skupina seniorů až z Ostravska. A je to pochopitelné. Nikdo si nechce nechat ujít ten příjemný pocit, kdy může hrdě stát u svého výrobku opatřeného vlastním jménem a zároveň na vlastní oči vidět, čím se zabývají kolegové a kolegyně jinde.

Již podruhé jsme se s panem starostou výstavy v Lysé nad Labem zúčastnili a věřím, že mohu mluvit za nás za oba, že i my jsme pocítili pocit hrdosti na to, že naše město na této skvělé akci díky šikovným rukám našich seniorek nechybělo.
 

 

Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu

Další články autora