Andrea a Mariane ve Fénixu

  • Autor: Hannah Bartíková
  • Publikováno: 24.6.2016
  • Rubrika: Různé
  • Související fotogalerie zde

Domov seniorů Fénix, který sídlí v klidném prostředí na okraji Horoměřic, se specializuje na péči o seniory, kteří trpí různými fázemi stařecké demence. Funguje úspěšně od r. 2014 a na 60 lůžkách poskytuje svým klientům nový domov s tou nejlepší odbornou péčí, jakou si vyžaduje jejich zdravotní stav. Protože jednou z ošetřovatelek je naše Andrea Formánková, která kromě svých běžných povinností, pořádá čas od času pro své svěřence posezení s hudbou, byla jsem ve Fénixu s foťákem již několikrát. Tentokrát to bylo u příležitosti otevření krásně rekonstruované jídelny, kam byli dne 22. 6. 2016 pozváni i rodinní příslušníci obyvatel Fénixu.

Skryta za objektivem jsem se mohla podívat dědečkům a babičkám blíže do očí, z nichž se některým vytrácí zájem o svět a jejich mysl se občas někam zatoulá, ale mnozí se pod vlivem hudby a písní, které si pro ně Andrea připravila, rozzářili, tleskali a někteří si dokonce pod dohledem svých ošetřovatelů i zatančili.

Překvapením pro všechny přítomné byl jeden pár z libčického souboru historických tanců Mariane. Jakub Čermoch s Magdalenou Kastnerovou pod vedením J. Kastnerové a L. Čermochové ochotně přijeli a zatančili několik ukázek.

V momentě, kdy taneční pár v nádherných kostýmech vstoupil na improvizovanou scénu několika čtverečných metrů, zpozorněli opravdu všichni. Obdivovali půvab a štíhlost Magdaleny v překrásných červených šatech a komentovali Jakubův klobouk s velkými bažantími péry… Překvapivě si všímali řady detailů, takže to s tou demencí u mnohých nebude tak zlé. Když spustila hudba, všichni jsme ztichli a s obdivem sledovali tance, které známe snad už jen z pohádek.

Slzy dojetí vystřídal smích, přesně tak, jak to má v dobrém scénáři být. Dojemná chvíle se jak mávnutím proutku proměnila v legraci, protože taneční pár se v závěru svého vystoupení rozdělil a pozval na parket ošetřovatelky a jednoho ošetřovatele. Snažili se ze všech sil a až na některé drobné přešlapy a strkanice jim to šlo výborně. Však také sklidili bouřlivý potlesk. Stejně tak jako Andrea coby zpěvačka, která nenechala nikoho v klidu, zpívala písničky na přání a udržovala dobrou náladu až do poslední minuty.

Fénix Horoměřice je téměř v našem sousedství, pracovalo tam v minulosti několik lidí z Libčic, ale nejdéle tuto velmi náročnou práci tam, pokud já vím, vykonává Andrea. Mezi námi, slyšela jsem na ni samou chválu a mezi klienty jsem dokonce poznala jednu paní z Libčic.

Právě proto, a nejen proto, že je Fénix s naším městem takto spojený, jsme s Andreou zorganizovaly toto hudební odpoledne, ke kterému velmi důstojně přispěl soubor Mariane, jenž takové aktivity k jeho chvále nikdy neodmítá.

Všem patří velký dík za účast, která potěšila nejen dědečky a babičky, hosty a personál, ale i nás, protože jejich úsměvy byly pro nás tou největší odměnou.

Jsem poctěna, že jsem u toho mohla být a zachytit skvělou atmosféru alespoň na fotografiích, které najdete v přiložené fotogalerii.

 

 

Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu

Další články autora