Udržení kondičky

  • Autor: Veronika Jandová - fitness instruktorka
  • Publikováno: 18.9.2016
  • Rubrika: Zdravý životní styl
  • Vyšlo v LN 9/2016

Prázdniny skončily, léto se chýlí ke konci a za chvíli je tu podzim. To znamená méně slunečních dnů, dřívější stmívání a lidé se vracejí zpět do svých domovů a tráví zde více času, než je tomu v létě. Podzim sebou přináší méně podmínek pro pohyb a sportování venku a více se uchylujeme do uzavřených prostorů a většinu z nás nic nemotivuje k tomu vytáhnout paty z domova a jít si například zaběhat, nebo dojít do posilovny. K tomu
je charakteristické, že začneme jíst těžší, na trávení náročnější jídla, než v letních obdobích, kdy si člověk kvůli letním teplotám málem nevzpomene, že celý den nic nesnědl. Klasikou je pak, že z nudy děláme náletyna ledničku a díváme se tam každých 15 minut, zda tam náhodou není ještě něco k snědku. A co to znamená? No přeci nějaké to kilo navíc.

Jak ale postupovat, když chceme svou váhu zachovat, ne-li zhubnout? Tomuto trendu lze předcházet jedině tak, že si stanovíme CÍL, kterého chceme dosáhnout a KDY ho chceme dosáhnout. Například zhubnout 5 kilogramů do 31. října 2016. Dalším krokem je naplánovat si jak toho můžeme dosáhnout? Opět uvedu příklad. Budeme trénovat třikrát týdně, z toho dvakrát týdně aerobní pohyb a jednou týdně posilování. Krásně funguje, když si naplánujeme dny, které chceme mít jen pro sebe (u těch bychom měli začínat, protože my jsme nejdůležitější). A pak stačí zodpovědět si na otázku, KDY začneme sportovat a hubnout? Doporučuji zapisovat si své plány a úspěchy do diáře a zaznamenávat si úbytky váhy cca jednou měsíčně.

Bez správné stravy to ale nepůjde. Neexistuje univerzální návod na to, jak zhubnout. Jednoznačným řešením pro ty, kteří začínají, je vyhýbat se především jednoduchým sacharidům a nebát se zdravých tuků a už vůbec ne bílkovin. Důležité je rozdělit si jídlo cca do 5-6 porcí denně. Z toho 3 hlavní jídla a 2-3 jídla svačiny. Večer se vyhýbáme sacharidům pokud hubneme a nikdy se nepřejídáme.

Tak co myslíte? Začnete hned, nebo až od zítřka?
 

Další články autora