1. ročník festivalu Otevřená zahrada

  • Autor: Kateřina Judová
  • Publikováno: 29.4.2010
  • Rubrika: Různé
Sobota 15. května 2010, Kostel Českobratrské církve evangelické a přilehlá farní zahrada, ul. 5. května 66

Po loňském pilotním ročníku sborového festivalu je tu oficiální první ročník, na kterém čeká návštěvníky řada hudebních zážitků. Budou si moci poslechnout sbory z různých koutů Středočeského kraje, ale také si sami zazpívat.

Festival zahájí světová premiéra skladby Miroslava Noska (* 1978) s názvem „Papapapádapapa“ v podání libčického sboru Scandula.

Hlavním tématem festivalu je letos dílo německého skladatele Carla Orffa, autora proslulé skladby „Carmina Burana“. Blíže nás s ním seznámí hudební pedagog a skladatel Pavel Jurkovič, který byl Orffovým žákem a zasloužil se o šíření jeho odkazu u nás. Během tohoto semináře uslyšíte i několik jeho skladeb v provedení zúčastněných sborů. Tuto část programu doplní výstava k 15. výročí založení České Orffovy společnosti v prostorách kostela.

šest sborů, které během odpoledne vystoupí, představí různorodý repertoár od klasiky přes folklor až k jazzu a world music. Přijedou z Horoměmřic, Roztok, Prahy, Kolína a Benešova. Ačkoliv jsou členové sborů amatéři a zpěvu se věnují ve svém volném čase, dokážou pod zkušeným vedením profesionálních sbormistrů dosáhnout značné umělecké úrovně.

Pro dospělé návštěvníky festivalu je připravena dílna prožitkového zpívání pod vedením muzikoterapeutky Zuzany Vlčinské. Společné zpívání je vhodné pro každého, kdo se chce blíže seznámit se svým hlasem, emocemi a muzikalitou nebo kdo si chce prostě jen zazpívat. Vítáni jsou i ti, kteří si o sobě myslí, že zpívat nedovedou: pokud se podaří odstranit bloky a ztuhlé návyky, pěkně zpívat dovede každý :-)). Písničky se budou zpívat vícehlasně: souzvuky a harmonie umocňují a kultivují sdílení pocitů a emocí.

Nezapomíná se ani na děti. Budou si moci nejen poslechnout své vrstevníky při vystoupení přípravného chlapeckého sboru Pueri Gaudentes (5–9 let) a dětského sboru Unisona (8–12 let), ale také si vyrobit vlastní rytmický nástroj v dílně, kterou celé odpoledne na farní zahradě bude provozovat občanské sdružení Proutek.

Doufejme, že si festival najde své příznivce nejen v Libčicích, ale i v širším okolí – a že farní zahrada návštěvníky přivítá v plném květu.

Kateřina Judová, Lucie Richterová

Další články autora