Stavební kamení jménem bílkoviny

  • Autor: Ing. Veronika Jandová, fitness trenérka a výživová poradkyně
  • Publikováno: 22.4.2017
  • Rubrika: Zdravý životní styl
  • Vyšlo v LN 4/2017

Už jsme si řekli o tucích, sacharidech a nyní přejdeme k bílkovinám neboli proteinům, které jsou základním stavebním kamenem našeho organismu. Bílkoviny jsou velmi důležitou složkou potravy a díky nim dokáže tělo vybudovat větší svalovou hmotu a v redukčním období jsou cenným zdrojem energie pro náš organismus.
V bílkovinách jsou obsaženy aminokyseliny, které jsou právě velmi potřebné pro nárůst svalové hmoty. Tělo si samo dokáže vyrobit přibližně jedenáct aminokyselin samo, zbylých devět, esenciálních, je nutné doplnit formou stravy.
Bílkoviny dělíme na živočišné a rostlinné. V živočišných bílkovinách je komplexních dvacet aminokyselin, u rostlinných je důležité správně poskládat širší spektrum potravin. Do živočišných bílkovin řadíme například ryby, maso drůbeží a červené, dále vejce, ale i mléko. Do rostlinných patří sója, ořechy, semínka, luštěniny, obilniny.
Je vhodné vytvořit si základ bílkovin spíše v rostlinných zdrojích než v živočišných. Neznamená to však, že se musíte stát vegany. V dnešní době maso obsahuje spousty škodlivých látek, od antibiotik po toxiny ze znečištěného prostředí ve velkochovech. Nejlepší možností je opravdu využít maso z bio chovů, nebo takových, o kterých víme, že nejsou velkochovem. Takováto zvířátka nepojídají vlastní výkaly, nejsou napěchována antibiotiky a hormony, aby rychleji a více rostla a většinou žijí v důstojném prostředí. Živočišná bílkovina se v organismu rozkládá kolem 6 hodin a mnohem více zatíží organismus než rostlinná, která se dokáže rozložit během 2-3 hodin. Rostlinné zdroje bílkovin by zase neměly být geneticky modifikované a upravovány pesticidy.
Ano, je to tak, i výživa našeho těla je věda, ale věřte, vyplatí se do ní investovat. Tělo se vám za to odvděčí dlouhověkostí, zdravím a lepší náladou. Nezáleží na věku, protože věk je jenom číslo, záleží na nás samotných, jaký přístup k životu si zvolíme.

Další články autora