Myslet na zadní kolečka se vyplatí

Podíváme-li se na statistické údaje, zjistíme značné rozdíly v přístupu ke spoření, které se liší podle životní úrovně jednotlivců. Dle očekávání zhruba polovina lidí se střední životní úrovní pamatují na svůj důchodový věk a šetří si pravidelně, lidé s horší až špatnou životní úrovní se na důchod většinou z pochopitelných důvodů systematicky nepřipravují, neboť nemají z čeho. Jsou to ti, kteří spoléhají na to, že je stát v důchodu dostatečně finančně podpoří. Pravdou ale je, že téměř dvě třetiny obyvatel o tom pochybují a obávají se, co je v budoucnu čeká.
Stárnoucí populace není pouhým strašákem v rukách sociologů, což lze snadno vypočítat ze spolehlivých statistik. Demografické schéma české společnosti se nebezpečně mění. Vysoký životní standard a nadprůměrná úroveň zdravotní péče nám pomáhají dožít se úctyhodného věku. Podle článku zveřejněného MZSV ČR se v polovině 21. století očekává kulminace počtu obyvatel nad 65 let věku. Růst bude přitom také počet nejstarších obyvatel, tedy lidí starších 85 let.
Ačkoli s věkem dožití roste také aktivní věk, nepříznivý demografický poměr obyvatelstva se podepíše také na ekonomické situaci společnosti i jedince. Systematické spoření na stáří je tak velmi potřebným pilířem nejen pro každého z nás, ale rovněž pro českou společnost jako takovou.
Jaké tedy máme možnosti? Můžeme využít penzijního připojištění se státním příspěvkem, kde můžeme spořit od 100 Kč měsíčně. Na státní příspěvek máme nárok od vkladu 300 Kč měsíčně a to 90 Kč. Státní příspěvek může být až ve výši 230 Kč za měsíc s tím, že si platíme 1 000 Kč ze svého.
I přes tento státní příspěvek máme možnost mnohem lepšího zhodnocení, a to díky pravidelné investici do podílových fondů. Investice do podílových fondů jsou sice bez státního příspěvku, ale po třech letech investování nepodléhá dani, můžete z ní v případě finančních obtíží vybrat peníze, které máte do 14 dní na účtě a celkové zhodnocení se pohybuje v průměru okolo 6 % za rok, což je velký rozdíl oproti penzijnímu připojištění. Penzijní připojištění bych tedy doporučoval sjednávat v případě, že máte příspěvek od zaměstnavatele, ale jestli si chcete užít aktivního důchodu, tak bych volil investici do podílových fondů, která je poslední dobou více žádaná.

Další články autora