Co když nás něco bodne?

  • Autor: Mgr. Alena Vídeňská, fitness trenérka a výživová poradkyně
  • Publikováno: 1.6.2017
  • Rubrika: Příroda nám
  • Vyšlo v LN 5/2017

S přicházejícími teplými dny stále více vyrážíme do přírody, nebo si jen tak spokojeně sedíme na zahradě. A pak to občas přijde, ani nevíme jak, ale cítíme nepříjemnou bolest. Bodnutí hmyzem dokáže člověka pořádně potrápit. Některá bodnutí jsou pouze chvilková nepříjemnost, jiná ale mohou být velice bolestivá. Velmi nebezpečné je, pokud je člověk alergický a projeví se u něho anafylaktický šok, který se dá také nazvat alergickým šokem. Jedná se o velmi silnou alergickou reakci, která postihuje celé tělo. Projevuje se viditelnými příznaky šoku a lze ho odhadnout i z hodnot krevního tlaku a pulzu. Čím více tlak klesá a pulz stoupá, tím je situace horší. V takovém případě je nutné co nejrychleji zavolat lékaře. Každý z nás zná jistě nějakou babskou radu, která mu v daném okamžiku pomůže, jako např. přiložení octanového obkladu, potření postiženého místa cibulí, citronovou šťávou, spařenou banánovou slupkou a ledování.

Všeobecně by mělo platit následující:

- vosí bodnutí: neutralizovat kyselinou, tj. cibule, ocet, citron
- včelí bodnutí: vytáhnout žihadlo a neutralizovat zásadou, tj. mýdlový roztok, jedlá soda
- kousnutí čmelákem: namazat protialergickou mastí, nebo gelem na bodnutí hmyzem
- bodnutí sršní: vytáhnout žihadlo, ochlazovat místo vpichu. Podle vědců je sršní bodnutí     až desetkrát méně jedovaté než včelí
- bodnutí komárem, ovádem: ledovat, neškrábat, pomůže i naslinit.

Pokud se nám tato nepříjemnost stane v přírodě, určitě s sebou nenosíme běžně po kapsách cibuli nebo protizánětlivé masti, vzpomeňme si na dobré rady našich babiček a postižené místo potřeme vlastní močí. Divné, ale účinné. Moč obsahuje látky, které působí jako dezinfekce.
Jako přípustnější varianta první pomoci nám může posloužit jitrocel kopinatý. Jeho čerstvé listy stačí lehce rozmělnit nebo vymačkat. Šťávou z této byliny poté natíráme postižené místo. Šťáva mírní nepříjemné pálení, zmenšuje otok a zabraňuje vytvoření zánětu. Jitrocel je vytrvalá bylinka obsahující flavonoidy, enzymy, vitamín C, glykosid aukubin, soli vápníku a draslíku, třísloviny a další látky. Bylinkáři je tato droga dopo- ručována při léčení všech nemocí dýchacích cest, zvláště při silném zahlenění, kašli, tuberkulóze a astmatu. Je vhodná i k léčbě špatně se hojících ran, bércových vředů, žlučníkových kamenů, nádorů, zánětu spojivek a očních víček, zánětu nehtových lůžek. Jeho semena jsou používána jako účinné projímadlo. Listy této bylinky se doporučuje sbírat dříve, než se objeví květní stvoly, tedy obvykle od května do půlky srpna, nejlépe kolem čtrnácté hodiny. Bylinka je velice citlivá na sušení, které by mělo probíhat max. do 40o C. Pokud listy při sušení zčernají, musí se vyhodit. Jitrocel se dá velice dobře kombinovat s mateřídouškou k léčbě nemocí dýchacích cest. Sama tyto dvě bylinky užívám, ať již ve formě domácího sirupu, nebo čaje. Nejen že lahodně chutná, ale především léčí!

Další články autora