Někdy se vyplatí nevonět aneb co platí na klíšťata?

  • Autor: Mgr. Alena Vídeňská, fitness trenérka a výživová poradkyně
  • Publikováno: 9.6.2017
  • Rubrika: Příroda nám
  • Vyšlo v LN 6/2017

Řekněme si to upřímně – neznám člověka nebo zvíře, které by mělo rádo tyto roztoče. Občas si kladu otázku, proč vlastně vůbec existují, když se pouze „cizopasou“ a ještě k tomu přenášejí tak nebezpečné nemoci! Musíme s nimi bohužel žít, musíme s nimi trávit své volné chvíle v přírodě, ale rozhodně se proti nim můžeme bránit! A pokud již na sebe nechcete stříkat tuny „diffusilu“, mám pro vás, a vaše zvířecí miláčky nevyjímaje, pár přírodních nápadů.
Klíšťata mají ráda teplá zákoutí našeho těla s místy větší koncentrace potu. Vlhko a teplo – to je jejich! V prvé řadě jim tedy nesmíme „vonět“. To můžeme ovlivnit pravidelnou konzumací vitamínu B. Tento vitamín prostoupí póry v pokožce našeho těla a zanechá specifický odér, který je pro klíšťata velmi nepříjemný. „Béčko“ ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí, tudíž se stane pro hmyz neatraktivní. Vitamín B můžeme doplnit nejen prostřednictvím syntetických tabletek, ale také ho využít v jeho přírodní formě, například z arašídů, živočišné bílkoviny a určitých druhů luštěnin a zeleniny. Z vlastní zkušenosti se mi ale nejvíce osvědčila konzumace sladkovodní řasy Chlorelly, která obsahuje velké spektrum vitamínů řady B, včetně pro vegany a vegetariány tolik potřebné B12. Výhodou konzumace chlorelly je, že obsahuje i jiné vitamíny, minerály
a aminokyseliny, které mohou poté v těle působit krásně synergicky. A jak se chránit „zvenčí“? V pohodlí domova si můžeme připravit rozmarýnový, hřebíčkový nebo vlaštovičníkový postřik:

- Čerstvý rozmarýn lehce povaříme ve vodě, necháme ho v tomto nálevu ještě několik dní louhovat, přidáme ocet a je hotovo.

- Alespoň 30 ks hřebíčku vhoďte do sklenice Alpy a nechte macerovat. Za pár dní je možné tento přípravek použít.

- Celý vlaštovičník nastříháme do sklenice, zalijeme olejem a na 10 dní postavíme na slunce. Poté je olej připraven k přímé aplikaci.

Výhodou těchto domácích odpuzovačů hmyzu je nejenom cena, ale především i možnost přímého použití na pokožku. Obě varianty můžete bez obav aplikovat i na vaše zvířecí mazlíčky, aniž byste se museli bát, že olízáním ze své srsti se přiotráví nějakými chemikáliemi.
A věděli jste, že vlaštovičník větší je velice zajímavou bylinou? Nejen, jak všichni jistě víme, může být použitý na potírání bradavic, puchýřků, ekzémů a bércových vředů, ale má i další léčebné účinky. Bylina je sedativní a tlumí křečovité bolesti. Pod jejím vlivem se roztahují srdeční cévy, čehož se dá využít při angině pectoris. Je výrazně antibiotická a dokáže zničit bakterie způsobující vaginální výtoky, dovede předcházet astmatickým záchvatům, tlumí křeče v močovém aparátu, reguluje menstruaci a tlumí bušení srdce. Nejlepší volbou užívání je tinktura. Není ale radno si s touto bylinou zahrávat. Při neodborné aplikaci je velice jedovatá. Proto se před jejím užíváním svěřte raději do rukou odborníka!

 

Vlaštovičník

Další články autora