Květnové slovo - vydáno v LN 5/2018

„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.“ Těmito proslulými verši začíná lyrickoepická skladba Karla Hynka Máchy. Většina z nás má první máj spojený s oslavou lásky. K prvnímu máji bezesporu patří také staročeský zvyk stavění májek, tradičního symbolu jara.

Nenechte se však oklamat Máchou a slovem májka. Tento svátek vůbec nemá český původ. Láskyplné hašteření začalo ještě mnohem dříve a nebylo tak zakázané, jako v civilizovanějším máchovském světě. Začalo to všechno u pohanů a Keltů a původně se svátek lásky jmenoval Beltain, což v překladu znamená zářící oheň či Belenův oheň. Zapalovaly se velké ohně, které symbolicky očistily lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.

Po vzoru keltského svátku Beltain, který se slaví dodnes na některých místech v Irsku a ve Skotsku, kdy si mladíci navzájem kradou májky vystavěné pro své milé na důkaz lásky, se v českých zemích dle tradice kradou májky mezi vesnicemi. Májku lze zcizit pouze v noci z 1. na 2. května. Pokud některá vesnice o májku přijde, znamená to pro ni velkou ostudu a potupu. Proto si každá vesnice musí svou májku bedlivě hlídat, aby ji závistivci ze sousední vesnice nepokáceli.

V dnešní době si už ne každá vesnice staví májku, ale oslava Máje je i nadále pro všechny důvod k povyražení si. Je to opravdu svátek zamilovaných. 1. máje se dívky a chlapci, ženy a muži vydávali do třešňového sadu, kde si příznivci svátku vybírali tu nejkrásnější třešeň, pod kterou si dávali polibek na důkaz své vzájemné lásky. A to všechno pod záminkou, ať mladá dívka či žena jen tak neuschne.

Civilizovaná doba však trošičku zlenivěla a dneska se již neřeší, pod kterým stromem si zamilovaní chtějí užít vytouženého symbolu lásky. Stačí, když ten nějaký strom kvete. I přes upadání tradic většinou lidé 1. květen vítají, je to totiž i státem uznávaný Svátek práce, a tak lidé alespoň nemusí do práce.

Ať už patříte mezi ty aktivnější někde pod korunou rozkvetlého stromu, nebo spíš vítáte den pracovního volna, vám všem přeji krásný květen a užívejte jara plnými doušky.

Další články autora