Olivový olej - Jsem tuk a jsem zdravý

  • Autor: Mgr. Alena Vídeňská, fitness trenérka a výživová poradkyně
  • Publikováno: 30.8.2018
  • Rubrika: Příroda nám
  • Vyšlo v LN 8/2018

Zastudena lisovaný olivový olej je tvořen převážně nenasycenými mastnými kyselinami (dále jen NMK), jejichž pravidelná konzumace snižuje LDL (špatný) cholesterol, jsou velice důležité pro ochranné membrány tělesných buněk a především pro ochranné obaly mikroskopických spalovacích komor, v nichž se vyrábí tělesná energie. Proto pokud konzumujeme NMK málo, může dojít k poklesu energie a výkonnosti. Olivový olej udržuje zdravé nejen naše srdce a cévy, pomáhá i snižovat krevní tlak, snižuje riziko vzniku aterosklerózy, infarktu a mrtvice, posiluje imunitní systém, omlazuje a chrání všechny žlázy produkující hormony.

Nejsilnější antioxidant
Olivový olej obsahuje jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů – hydroxytyrosol. Ten, dle rozsáhlých vědeckých studií, může chránit před vznikem rakoviny a neurodegenerativními chorobami, podporuje střevní a respirační zdraví, snižuje oxidační stres způsobený kouřením a může zabránit rozvoji chorob, které jsou právě s kouřením spojeny.

Je olivový olej lékem na Alzheimerovu chorobu?
Silné protizánětlivé a antioxidační účinky se ukrývají v látce oleocanthal,což je přírodní organická sloučenina nacházející se v tomto oleji. Je vědecky prokázáno, že pravidelná konzumace této látky se podílí na nízkém výskytu nemocí srdce, dále dokáže změnit strukturu
toxických bílkovin ADDL v mozku a tím bojovat proti Alzheimerově chorobě. Protizánětlivé schopnosti oleocanthalu lze využít i při akutních bolestech, jelikož vykazuje podobné účinky jako Ibuprofen či další léky proti bolesti.

Olivový olej má skutečně samá pozitiva. Určitě by se měl stát součástí našich každodenních jídelníčků, především nyní v létě, v době zvýšené konzumace čerstvé zeleniny, se dá využít jako zálivka na salát. Vybírejte si ale skutečně kvalitní, extra panenský. Pokud si ho dovezete jako suvenýr z dovolené ve Středomoří, určitě neprohloupíte.

Další články autora