Libčický divadelní podzim 2018

V neděli 9. prosince byl představením domácího Libčického ochotnického divadla (LOĎ) „Kurz efektivního rodičovství“ ukončen letošní Libčický divadelní podzim (LDP). Na základě ohlasu a příznivých reakcí diváků si troufám říci, že se letošní přehlídka amatérských divadelních souborů vydařila.

Letošní LDP uvedl během sedmi týdnů, respektive šesti podzimních večerů, pět různých komedií v podání čtyř divadelních souborů. Představeny byly převážně hry českých autorů. Domácí soubor LOĎ vystupoval dokonce třikrát, neb dvě plánovaná vystoupení nové inscenace „Kurz efektivního rodičovství“ byla naplněna téměř okamžitě po spuštění webového rezervačního systému. Závěrečného představení domácího souboru se zúčastnila i autorka, paní Šárka Fenyková, která přijala pozvání a osobně se přijela podívat na to, jak jsme její dílo uchopili.

Novinkou letošního LDP byla možnost hlídání dětí. Organizátoři vyslechli loňská přání diváků z řad rodin s malými dětmi a zajistili hlídání dětí během všech představení, které zařídila Jana Chalupová z Mateřského centra MALINA.

Nejen podívaná, ale i vzdělání
V rámci LDP se uskutečnil i kurz rétoriky. Do Libčic zamířil lektorovat osobně pan doc. Mgr. Václav Martinec z pražského Rétor Institutu, jedna z největších kapacit a osobností v oblasti rétoriky u nás. Pro nezasvěcené uvádím, pan docent Václav Martinec není jen známý divadelní režisér, ale i dlouholetý pedagog JAMU a pedagogické fakulty, někdejší herec divadla Laterna Magika a zakladatel několika významných dramatických souborů, včetně Malého vinohradského divadla, autor celé řady knih a publikací pro divadelníky, lektory, učitele, ale i rodiče a malé děti, nebo mateřský jazyk a výslovnost je zapotřebí pečovat od nejútlejšího věku. Ačkoliv se na počátku zdálo téměř nemožné, a to hned z několika důvodů, kurz v Libčicích nad Vltavou uskutečnit, štěstěna nakonec stála na naší straně. Hlavní roli v ní mělo velké srdce a porozumění pro ochotníky na straně pana docenta Václava Martince. Mnohokrát děkujeme, kurz všechny zúčastněné posunul významně dál a zanechal v nás mnoho dobrého, včetně hluboké úcty k vynikajícímu lektorovi. Kurzu se zúčastnili nejen divadelní ochotníci, ale i několik členů pěveckého sboru Scandula.

Co jsme letos viděli?
LDP zahájilo i zakončilo představení LOĎi hrou „Kurz efektivního rodičovství“, komedií napsanou na motivy stejnojmenné hry Šárky Fenykové. Vypráví osudy dvou rodin, Povolných a Lípových, které spojuje vzájemné přátelství rodičů i jejich téměř dospělých dětí. Komedie o tom, co vše může způsobit jedna dávno zapomenutá žádost o adopci, respektive informace o jejím aktuálním schválení.

Další dvě vystoupení byla v podání divadelníků OD MÁJ 21 z Chaloupek. Tento divadelní soubor diváci znají již z předchozích ročníků LDP. Soubor slaví 10 let a při té příležitosti nazkoušel hned dvě komedie. První z nich „Jak to bylo s Růženkou“ autora Stanislava Tomka je napsána na motivy klasické pohádky O Šípkové Růžence. Zlou sudičkou Medardou je princezna prokleta. Blíží se čas naplnění suby, Medarda kuje pikle a intrikuje, aby se její sudba vyplnila. A jak vše probíhalo a celý příběh dopadl? To ví jen diváci, kteří příběh již viděli.

Druhou komedii autora Radima Webera „Jak začala a skončila Trojská válka aneb konec kuřích ok na Olympu“ se diváci přenesli do Řecka na bájný Olymp, kde tři krásné, ale znuděné bohyně Héra, Palas Aténa a Afrodité vymýšlí, jak zahnat nudu. Soutěž Miss Olymp by je mohla nudy zbavit? Zeus, kterého tyto jejich vrtochy trápí, ale stejně tak i jeho kuří oka, soutěž nakonec povolí a nastává spoustu veselých zápletek, při kterých se všechny bohyně postupně snaží přemluvit porotce Parida, aby právě ony se staly Miss Olymp. V závěru hry nalezne Zeus svou kouzelnou řehtačku a s její pomocí se zbaví… čeho asi?

Čtvrtou hru Arnošta Goldflama „Dámská šatna“ nám představil divadelní spolek ŽUMPA, neboli Žebravé Umělecké Panoptikum z Nučic. Hra je o herečkách a jejich společných chvílích v dámské šatně, kde se chystají na svá představení a probírají společně různá témata, soukromá, milostná i pracovní. Hra je směsí snad všech lidských emocí. V jedné chvíli představitelky líčí své smutné osobní pocity a chvílemi je děj naopak plný humoru a lehkosti, někdy je dosti divoký či taneční a někdy jako by se zastavil čas. V představení si každý může najít pro sebe to své, co si chce z hry odnést. Více již neodkrývejme, již jen dodejme, jednalo se již o 199. vystoupení divadelního spolku, druhý den na domácí scéně oslavili své kulaté 200. vystoupení. Gratulujeme!
Ti z diváků, kteří chodili na představení LDP v 70. a 80. letech, mohli vidět nučické předchůdce tohoto souboru z TJ SOKOL. Vystupovali na LDP např. v roce 1981 s hrou Dámský krejčí nebo v roce 1978 s představením Maryša.

Pátou hrou letošního LDP byla bláznivá komedie Donalda Churchilla „Natěrač“ v podání souboru Ochotníci Nelahozeves. Vynikající herecké vystoupení v podání Terezy Popkové, Evy Vintrové a Michala Pokorného zanechalo v divácích opravdu krásný a nezapomenutelný zážitek. Malíř pokojů má vymalovat pracovnu. Zadavatel úkolu není doma, jen jeho žena. A víte, jak se může hodit, když takový malíř pokojů se ve svém volném čase věnuje herectví?

Děkujeme všem našim pomocníkům!
Dovolím si srdečně poděkovat všem kolegům a členům Libčického ochotnického divadla (LOĎ), kteří věnovali mnoho hodin svého volného času přípravám k hladkému průběhu jednotlivých vystoupení LDP a samozřejmě i nazkoušení naší nové hry. Děkuji vedení základní umělecké školy za poskytnutí prostor pro uskutečnění LDP a i pro zkoušky LOĎi. Panu školníku Zdeňku Vavříkovi za skvělou spolupráci a obětavost. Velké poděkování patří městu Libčice nad Vltavou za poskytnutí finanční podpory, spolku LOS za zapůjčení pódia pro vytvoření stupňovitého hlediště v sále ZUŠ a zapůjčení dřevěných židliček a spolku Libčice.net za zapůjčení potřebného ozvučení. Srdečně děkuji našim rodinám a přátelům, kteří se nám vždy snaží všemožně pomoci nejen s realizací jednotlivých vystoupení, ale i s hlídáním našich malých i větších dětí, abychom měli dostatek klidu, prostoru, energie a času.

Snažili jsme se divákům LDP zpříjemnit podzimní čas, i když letošní podzim byl neuvěřitelně krásný a počasím a teplotami velmi příznivý. Snad se nám to povedlo! Děkujeme všem našim divákům, kteří vždy vytvoří fantastickou přátelskou atmosféru pro hraní a vřele a srdečně projevují své kladné emoce.

Děkujeme všem příznivcům a fanouškům a přejeme všem do nového roku hodně zdraví, štěstí, pohody, úspěchů a krásných chvil, a to nejen těch kulturních!

 

Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu Bez názvu

Další články autora