Listopadové slovo - vydáno v LN 11/2019

  • Autor: Ing. Pavel Bartoš, MBA - starosta
  • Publikováno: 5.11.2019
  • Rubrika: Slovo starosty
  • Vyšlo v LN 11/2019

Vždy jsem vnímal listopad, jedenáctý měsíc gregoriánského kalendáře, jako měsíc tak nějak smutný. Snad je na vině Svátek zesnulých – dušičky, anebo to, že stromy pozbývají listí a všude je pošmourno. V každém případě listopad přinesl pro náš národ mnoho důležitých událostí i nečekané politické zvraty.
Poslyšte, co se událo právě v listopadu, ale v různých letech. Jan Hus byl souzen v Kostnici, Jan Žižka dobyl Prachatice, ve Stavovském divadle byla uvedena premiéra Tylovy hry Strakonický dudák, na pražském Žofíně poprvé zaznělo souborné provedení Mé vlasti od skladatele Bedřicha Smetany, svou činnost zahájilo Divadlo Na Fidlovačce v Nuslích, započaly nepokoje proti nacistické okupační moci v Praze, vstoupily v platnost Benešovy dekrety, v Praze začala Sametová revoluce.
Výše uvedené události jsou jen zlomkem toho, co se z historického a kulturního pohledu událo v Čechách v listopadu. Snad právě proto jsme na stěnu městského úřadu v našem městě umístili pamětní desku, aby všem kolemjdoucím připomínala citát slavného amerického filosofa španělského původu George Santayany (celým jménem Jorge Augustín Nicolás Ruize de Santayana), který nám s tichou naléhavostí připomíná že: „Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování“.

Další články autora