Chceme udělat něco pro sebe a své sousedy

Rozhovor o místním poskytovateli internetu Libčice.net

  • Autor: Jan Malík
  • Publikováno: 1.5.2014
  • Rubrika: Rozhovor
  • Vyšlo v LN 5/2014

Když se řekne Libčice.net, většině obyvatel našeho města se vybaví "poskytovatel internetu". Ve skutečnosti toto občanské sdružení, které letos oslaví 10 let své existence, nabízí mnohem více. Abychom vám ho více přiblížili, položili jsme současnému předsedovi Michalu Nehasilovi pár otázek.

Michale, loni jsi byl opět zvolen předsedou sdružení, které dnes čítá přes 250 členů. Jak jsi se k tomu vůbec dostal?

Do sdružení jsem přišel někdy úplně na začátku. Někde jsem zaslechl, že je tady parta nadšenců, kteří si anténami propojili počítače. To mě zajímalo, tak jsem se spojil Martinem Kuckem a Petrem Součkem, a bylo to.

Jak tedy vznikl nápad vybudovat v Libčicích počítačovou síť?

Trochu podezíram skutečné zakladatele sdružení, že počítačová síť byla jen záminka, nebo chceš-li náhoda. Hlavní příčinou byla touha dělat něco společně s dalšími lidmi z Libčic, prostě přirozeně se sdružovat při nějaké tvůrčí činnosti. Klidně to mohl být mykologický kroužek, nebo jsme tu mohli mít motokrosový klub. Protože ale houby ani motorky nikoho z nás moc nebraly a všichni jsme se nějak motali kolem počítáčů, máme tu teď počítačovou síť. Ale trochu vážněji. Bylo to v době, kdy jediná rozumná možnost, jak se v Libčicích připojit k internetu, byla přes modem a vytáčené připojení. Kdo to používal,  ví, že to bylo pomalé a drahé. V té době už různě po republice, a hlavně v Praze, vznikala sdružení pod hlavičkou CZFree.Net. Ta sdílela myšlenku komunitních sítí, postavených a spravovaných svépomocí svými členy. Tyto sítě jsou jednak propojené mezi sebou a jednak je možné připojit je k internetu. Díky tomu mají naši členové po celou dobu existence sdružení rychlejší, spolehlivější a levnější připojení k internetu než od komerční konkurence.

Je to tedy tak že, připojení k internetu je dnes hlavním smyslem existence sdružení?

V žádném případě. Kdyby tomu tak bylo, tak sdružení a síť už dávno neexistuje. Možností, jak se v Libčicích připojit k internetu, je hned několik a jsou poměrně solidní. To, co to drží pohromadě, je ta již zmíněná touha po společné tvůrčí činosti. Za dobu existence prošlo sdružením mnoho lidí. Každý něčím přispěl, ale také se něco naučil, něco vyzkoušel, něco si takzvaně odnesl. Síť se neustále vyvíjí a mění. Dnes je postavená na moderních a velice zajímavých technologiích. Bez nadsázky můžu říci, že kdo se naučí jak ji spravovat a rozvíjet, může se pak s těmito znalostmi někde velice slušně živit.

Jsou nějaká omezení, kdo se může stát členem sdružení, a co toto členství obnáší?

Členem se může stát každý, kdo zaplatí jednorázový vstupní poplatek 1 500 korun a připojí se do sítě. O náklady na připojení se dělí sdružení a nový zájemce většinou půl na půl. Náklady na zařízení nutné k připojení jsou různé podle toho, kde dotyčný je a jak se připojuje. Víme ze zkušenosti, že ve většině případu to je něco mezi 500 a 1 500 korunami.

Jak je to se spolehlivostí sítě a připojení?

Celá síť je postavená na prověřených technologiích a je navržená tak, aby byla vždy zálohovaná. Co nás trápí, jsou výpadky elektřiny, které jsou v Libčicích bohužel docela časté. Máme sice všude záložní zdroje s bateriemi, ale ty pokryjí pouze kratší výpadky. Také občas slýcháme od lidí, že připojení je pomalé, nehodí se pro práci a podobně. Při bližším průzkumu pak zjistíme, že tito lidé byli připojeni někdy na začátku existence sdružení a používají tedy pět i více let starou technologii a zařízení. Snažíme se je zdarma převádět na modernější bezdrátové připojení nebo ideálně na optiku.

Jako první jste v Libčicích přivedli optické kabely až do domů a bytů. Byla to náročná investiční akce? 

Ano, to je pravda. V současné době máme optické kabely z náměstí směrem na Saharu a dál až do ulice Pod Hájem. Další kabel pak z náměstí do Letek až do ulice Pod Viničkou, ještě jeden opět z náměstí až k viaduktu u bývaleho kina a poslední v Zahradní ulici, zatím jen na křižovatku s Hřbitovní. Pro potřeby naší páteřní sítě využíváme tyto kabely pro gigabitová propojení. Je samozřejmě možné a vítané udělat optikou přímo členskou přípojku. Ta je vetšinou buď sto megabitová nebo také gigabitová. Rychlost připojení do internetu je však v současnosti omezena na třicet megabitů. Takto připojených máme dnes asi třetinu členů.

To znamená, že na páteřní síti nabízíte momentálně nejrychlejší internet v Libčicích? Jak je to u bezdrátově připojených členů?

Tady jsme bohužel limitováni nejen dostupnými technologiemi, ale i fyzikou. Nechceme slibovat nereálné desítky megabitů za sekundu na bezdrátovém připojení. Ze zkušenosti víme, že reálná rychlost je asi 8 megabitů za sekundu.

Jak je vidět, tak se vám daří síť dál rozvíjet. Co tedy chystáte do budoucna?

Kromě dalšího rozvoje sítě chystáme letos jednu zajímavou novinku.  Zatím je to neoficialní a ve fázi hledání vhodného schématu, ale rádi bychom podporovali zajímavé projekty v Libčicích. Už jsem zmínil, z čeho sdružení vyrostlo a jaká za ním je myšlenka – společně udělat něco pro sebe a své sousedy. Rádi bychom využili svoji pozici a nabídli pomoc komukoliv, kdo má nápad, který naplňuje tuto myšlenku. Jsme si jisti, že je zde plno lidí se skvělými nápady, jen my o nich zatím nevíme.

Co nabízíte, jak bude taková pomoc vypadat? Budete rozdávat peníze?

Určitě nejde jenom o peníze. Můžeme nabídnout služby své sítě, prostor pro webové stránky, know-how nebo zprostředkovat kontakt na další lidi v Libčicích, kteří něco umí. V případě potřeby můžeme pomoci i finančně. Jak jsem se již zmínil, zatím spíše hledáme vhodnou formu. Rád bych ale vyzval všechny, kdo nějaký zajímavý nápad mají a stáli by o spolupráci, aby se ozvali.

A poslední otázka, „kde“ vás najdeme?

Vše je na našich stránkách www.libcice.net, nebo stačí poslat email na kontakt@libcice.net

 

Bez názvu Bez názvu

Další články autora