Vrabec v hrsti

  • Autor: Mgr. Petr Nový, archeolog Středočeského muzea v Roztokách
  • Publikováno: 1.7.2015
  • Rubrika: Zápisník archeologa
  • Vyšlo v LN 7/2015

Nevím proč, ale když jsem byl malý, posílal mě děda vybírat vrabčí hnízda pod střechou chléva. Vzpomínám si na balancování na žebříku i na samotné vyhazování hnízd, na jejichž obsah dole číhal náš pes ... . Tak to je první věc, která se mi vybavila při čtení zprávy o více jak 50 let starém nálezu hrobu kultury se šňůrovou keramikou z Libčic. Na počátku všeho byli vcelku neúmyslně právě vrabci, na rozdíl od těch našich domácích zřejmě ti polní, a jejich záliba ve vrtání otvorů pro hnízda ve stěnách cihelny. Nebo spíš záliba kluků, vrtajících se v jejich hnízdech.

"Hrob objevili žáci Milan a Josef Dýlovi, Stanislav Kučera a František Godor při vybírání hnízd vrabců. Josef Dýl otvor do hnízda rozšiřoval a při té příležitosti narazil na zlomky amfory a kosti nebožtíka. Zvědavost je vedla k rozsáhlejšímu odkryvu, při kterém zničili větší část kostry, z míst původního uložení vybrali amforu /uvádějí, že po pravém boku nebožtíka/, džbánek /nedokáží určit místo/ a fasetovaný sekeromlat /po levé straně nebožtíka/. Až po tomto neodborném zásahu přijeli do muzea a oznámili nález."

Tolik informace od tehdejšího archeologa našeho muzea dr. Ludvíka Skružného, který se s nálezci vydal na místo nálezu. Hrob již byl v minulosti částečně zničen těžbou hlíny. Nacházel se totiž v bývalém hliníku letecké cihelny, o které již bylo psáno v souvislosti s nálezy keltských hrobů. Po marném pátrání ve sbírce našeho i Národního muzea nebo v archivu nálezových zpráv Archeologického ústavu přemýšlím, kolik asi nálezů bylo učiněno od ukončení zmíněného posledního archeologického výzkumu a co se s nimi asi tak stalo. Možná budou vědět místní pamětníci, kteří prožili dětství při hrách v kulisách vysokých stěn cihelny, možná by věděli vrabci na střeše.

L. Skružný zbytek hrobu v rámci možností odborně prozkoumal a díky němu máme alespoň nějakou zprávu o tomto zajímavém objevu. Dle doprovodných nálezů zde byl před 4500 let, v pozdní době kamenné, pohřben muž, doprovázený obvyklou pohřební výbavou v podobě keramických nádob zdobených otiskem šňůry (od toho název kultury), sekeromlatu, polotovaru kamenné sekerky a dalších drobných nálezů. Místo nálezu se nacházelo v místech nejzápadnějšího výběžku cihelny v dnešní ulici U Krytu, kam dnes místo pro cihlářskou hlínu chodíme na plovárnu.

Mgr. Petr Nový
Archeolog Středočeského muzea v Roztokách

 

Bez názvu Bez názvu Bez názvu

Další články autora