Aktuality - Bezdrátový městský rozhlas

Spolufinancováno EU

Naše město loni získalo finance z Operačního programu Životní prostředí na projekt Protipovodňová opatření pro město Libčice nad Vltavou. Ten zahrnuje prvky základní technické podpory v podobě varovného systému (městský rozhlas) a také vytvoření digitálního povodňového plánu.

Viditelná realizace projektu začne zhruba od poloviny července. V té době začnete v ulicích potkávat pracovníky dodavatele technologie, společnosti Telmo, a. s., kterak z vysokozdvižných
plošin instalují na sloupy veřejného osvětlení spolu s přijímači rádiového signálu i nové hlásiče.

Nový systém varovného hlášení bude bezdrátový, propojený rádiovým signálem a napájený bateriemi průběžně dobíjenými ze soustavy veřejného osvětlení. Na provoz bezdrátového rozhlasu máme od Českého telekomunikačního úřadu přidělený speciální kmitočet. V závěru realizace budou sejmuty všechny staré hlásiče a bude provedeno zvukové testování. Výsledným bonusem pro obyvatele bude skutečnost, že díky vytipování vhodného umístění hlásičů a jejich pečlivému nastavení budou hlášení lépe slyšet na celém území města.

Výhodou nového systému rovněž bude, že všechna hlášení mohou být předem nahrána do záznamu a spuštěna opakovaně. V případě vážného ohrožení může být hlášeno i vzdáleně například přímo z centrály Hasičského záchranného sboru, varování tak obdržíme téměř
okamžitě. Je dobré být připraven, avšak doufám, že takové situace nastanou v budoucnu jen
minimálně.

Digitální povodňový plán bude dokument, který detailně zmapuje rizika a slabá místa na území města (např. ohrožené objekty, zaplavovaná místa, trasy úniku ze zaplavených oblastí), stanoví doporučená opatření při jednotlivých SPA, doporučení pro evakuaci osob atd. Bude metodickým návodem pro krizové situace, bude příručkou povodňové komise.

S výslednou podobou digitálního povodňového plánu se budete moci po jeho dokončení
seznámit zde, na webu města.

Petra Pelešková, starostka

Spolufinancováno EU