Aktuality - Svoz tříděného odpadu od domu

Svoz tříděného odpadu od domu 1

Ve středu 27. prosince proběhne svoz papírového odpadu z nádob s modrým víkem přímo od rodinných domů, proto připravte nádoby před dům, děkujeme.

Na podzim 2023 město zavedlo novou službu sběru a svozu plastů a papíru přímo od jednotlivých domů. Papír, plast, ale také zavánějící tetrapakové krabice od nápojů, nemusíte skladovat v pytlích a taškách ve sklepích a předsíních, ale vyhodíte je rovnou do popelnice u vašeho domu. Svozová firma jednou za měsíc vyváží přímo od vás. Umístění nádob a svoz tříděného odpadu od domu město zajistí zdarma.
Proč jsme systém zavedli?

Smyslem umístění barevných popelnic přímo k domům je zlepšit vytříděnost odpadu a snížit množství zbytkového komunálního odpadu, který končí na skládce. K tomu nás zavazuje zákon. Víme, že čím snazší a pohodlnější je možnost třídit, tím lépe a více je odpad separován.

Vytříděný plast a papír se používá jako surovina k dalšímu zpracování nebo k energetickým účelům. Zbylý směsný odpad ukládáme za vysoký poplatek na skládce. Důvody jsou tedy jak environmentální, tak ekonomické.

Uvedení do praxe?

Město obdrželo od dodavatelské firmy 1100 nádob na tříděný odpad. Nádoby, označené logem města a druhem odpadu, se liší barvou víka (modré a žluté s oranžovými klipy) a jsou ve dvou velikostech – klasická popelnice 120 l a větší popelnice 240 l. Vzhledem k frekvenci svozu odpadu 1x za měsíc jsou menší popelnice vhodné pro domácnosti, ve kterých žije jedna až dvě osoby. Nádoby jsou v majetku města.

TERMÍNY SVOZU

plast + tetrapak

• 15. 11. 2023
  • 13. 12. 2023
  • 10. 1. 2024

papír

• 29. 11. 2023
  • 27. 12. 2023
  • 24. 1. 2024

PŘIHLÁŠKU NAJDETE ZDE. (208.83 kB)

REGISTRACE do služby MUNIPOLIS (288.13 kB)

QR kód MunipolisStáhněte si aplikaci MUNIPOLIS prostředníctvím QR kódu

Co patří do nádoby se žlutým víkem?

plast a tetrapak

plast a tetrapak (PET lahve, kelímky, plastové pytlíky, fólie a jiné plastové obaly, tetrapakové obaly od mléka, džusů a dalších potravin, drobný polystyren). Vše nahrubo vymyté a sešláplé, aby se vám odpad do nádoby vešel.

Do nádoby nepatří: obaly se zbytky nebezpečného obsahu, jako jsou chemikálie a barvy; mastné a znečištěné obaly se zbytky jídla; plastové vodovodní trubky (tzv. novodur), zbytky podlahových krytin (např. lino) ani pneumatiky, rozměrný plastový odpad atd.

Co patří do nádoby s modrým víkem?

papír

papír (včetně kartónů, krabic, ruliček od toaletního papíru a prokladů od vajec). Vše nařezané, natrhané, abyste efektivně využili objem nádoby.

Do nádoby nepatří: fotografie, jednorázové kelímky od kávy s povrchovou vrstvou z plastu nebo povoskované, znečištěné papírové kapesníky a ubrousky)

Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Vaše dotazy k projektu door to door směřujte na místostarostku Tereza Nehasilovou, tereza.nehasilova@libcice.cz

Letaky 6 PRINT.pdf

Letaky 7-8 PRINT.pdf