Město Libčice nad Vltavou
nám. Svobody 90
252 66 Libčice nad Vltavou
č.ú: 19-0388178349/0800
IČ: 00241407 DIČ: CZ00241407
V rámci oslav se ve městě chystá hned několik různých akcí a aktivit pro všechny věkové kategorie, abychom si společně připomněli toto významné výročí. Již nyní si můžete zakoupit takzvanou výroční vizitku s fotografií našeho města od Tomáše Lisého. Pokud vizitky sbíráte, můžete si ji vlepit do svého turistického deníku nebo ji použít jako samolepku na památku. Cena vizitky je 15 Kč a je k dostání v městské knihovně, Pekárně Libčice, v kavárně 9barů a na koupališti.
V neděli 29. září dopoledne slavnostně odhalíme tři nové informační cedule v jednotlivých částech města o jejich historii.
Odpoledne pak všechny zveme na 11. ročník tradičního festivalu Libčická Hašlerka. V rámci oslav jsme program s organizátory rozšířili o dobové hry pro (nejen) děti, stezku starých řemesel a tematickou výtvarnou dílnu. Odpoledne na festivalu si zkrátka užijí všechny generace.
Největší část oslav chystáme v sobotu 19. října 2024 v krásných prostorách Kotelny a Uhelného Mlýna. Po obědě se děti mohou těšit na divadelní pohádku v podání profesionálního divadla. A od 17 hodin bude Kotelna připravena na návštěvníky večerního programu – výstava o historii slučování obcí, retro fotokoutek, historická hasičská stříkačka (SDH Libčice), kramářské písně a promítání.
V 19 hodin pak společně zahájíme další ročník Libčického divadelního podzimu představením pro dospělé. Na toto představení si můžete koupit vstupenky předem v předprodeji. Po představení zhruba od 21 hodin bude až do půlnoci pro nás k tanci i poslechu hrát písně New Orleansu z 20. let kapela The Dixie Hot Licks s libčickou frontmankou Janou Jirouškovou.
Občerstvení bude zajištěno.
Oslavy chceme přesunout až do adventu zdobením tradičního vánočního stromku, retro hudebním doprovodem a občerstvením a zpěvem tradičních koled na adventním trhu 1. prosince.
Další akce připravujeme, ale v době uzávěrky novin ještě nemáme přesné termíny. Jako malou ochutnávku můžeme prozradit třeba jízdu na historických kolech či workshop výroby tradičních vánočních ozdob a další. Všechny informace o chystaných akcích najdete na webu města.
Pokud se chcete do oslav zapojit osobně, můžete nám pomoci v pátrání. Stále hledáme fotografie, historky i drby od vašich babiček či prababiček. Pořád nevíme, kde v části Libčic sídlil kdysi obecní úřad? A kde se říkalo v Ouvoze. Obecní rigol jsme snad správně lokalizovaly na náměstí Svobody, kde byl postupně zavezen. Ale o „Ouvoze“ máme samé rozporuplné informace. Prý byl v Chýnově u Studánek nebo někde v Letkách, ale podle kroniky uložené v archivu by měl být spíše někde v Libčicích. Pomůže nám někdo? Moc uvítáme jakékoliv informace či váš čas pro vyprávění. Ozvěte se prosím na julie.cakiova@gmail.com.
Julie Menšík Čákiová
a Kateřina Kapounová
V srpnu, konkrétně 16. srpna, to bylo přesně 100 let, kdy podle výnosu Ministerstva vnitra ze dne 16. 8. 1924 čj. 40871/24 povolila vláda ve schůzi Ministerské rady sloučení obcí Letek a Libčic nad Vltavou v soudním okrese Smíchovském v jednu obec. Tak se začala psát společná historie obcí Libčice (někdy také ještě psané Libšice), Letek a k nim náležející osady Chýnov. Jednotlivá zastupitelstva byla na podzim roku 1924 rozpuštěna, aby mohlo vzniknout nové, společné zastupitelstvo.
Sloučená obec, která ale ještě nejprve nenesla jméno Libčice nad Vltavou. Několik předchozích let trvající spor o jméno vedl k rozhodnutí, že se obce spojí pod prozatímním jménem Letky - Libčice. Obce se sloučily v mezích jejich dosavadních katastrů, městem se staly až později. A svůj definitivní název, jak jej známe dnes, získaly Libčice až v roce 1933.
100 let už určitě stojí za oslavu, takové kulatiny města si zaslouží naši pozornost. Město chystá řadu akcí a projektů, které občanům města připomenou historii sloučených obcí, dramata z vyjednávání o sloučení či běžný život tehdejších obyvatel. Hlavní oslavy proběhnou 19. 10. 2024 v rámci zahájení již tradičního divadelního festivalu Libčický divadelní podzim. Těšit se tak můžete nejen na bohatý kulturní program (profesionální divadla, hudbu, zvukové zpracování historických záznamů), ale hlavně výstavu o historii Libčic.
Nejen na zmíněnou výstavu sháníme zajímavé podklady. Nebo spíš poklady? Již jsme několikrát navštívily okresní archiv v Dobřichovicích a nahlédly jsme nejen do “Pamětní knihy” Libčic a Letek, ale také do školní kroniky, oficiální korespondence s tehdejší okresní správou či do zápisů ze zastupitelstev z let 1920-1933. Textových podkladů máme dostatek, ale hledáme ty obrazové. Děkujeme těm, kteří se s námi již o staré fotografie a pohledy podělili. A budeme moc rády, pokud se ozve ještě někdo další, kdo doma objeví staré fotky, pohledy, mapy, plakáty atd. Máte-li nějaký takový poklad, napište prosím na julie.cakiova@gmail.com.
Ale nehledáme jen obrazový materiál. Cenné jsou i vzpomínky. Samozřejmě pamětníka v Libčicích nenajdeme, ale třeba někomu z vás prarodiče vyprávěli historky o Chýnovském krokodýlovi (nebo to byl aligátor?), kde se říkalo v Ouvoze, kde byl obecní rigol, rokle či obecní domek. Ten asi tušíme kde byl, ale budeme rády za ujištění. A co mlýn? Kde asi stával? Prý nad ním byla ledárna. Nějaký tip máme, ale třeba nám jej potvrdíte či vyvrátíte. Jeden stával kdysi na Dole, ale v době sloučení obcí byl již dávno zrušený.
Julie Menšík Čákiová a Kateřina Kapounová