Památky a turistické cíle ve městě
Církevní památky
- Katolický kostel sv. Bartoloměje je arokní kostel, který se nachází na ulici Pod Kostelem, byl postaven v letech 1763-1769. Na kostelní věži je zvon sv. Bartoloměj z doby barokní výstavby kostela a je dílem zvonaře Jana Priqueie z roku 1696. Zvon je původní, jako zázrakem přečkal všechna válečná období, kdy se zvony zabavovaly.
- Katolický hřbitov se původně nacházel vedle kostela sv. Bartoloměje, ale v roce 1854 byl zřízen hřbitov nový na ulici Hřbitovní. Zajímavostí hřbitova je socha Krista v nadživotní velikosti, jejíž autorem je známý český sochař František Bílek.
- Kostel Českobratrské církve evangelické je postaven v pseudorománském stylu. V kostele se kromě bohoslužeb církve evangelické pořádají příležitostně výstavy výtvarných děl i fotografií a koncerty duchovní nebo komorní hudby. Kostel se nachází poblíž základní školy na ulici 5. května.
Turistické cíle
- Hašlerova vila je prvorepublikovou vilou, která se nachází v v ulici Hašlerova, postavil ji architekt Bohumil Sláma, který je mj. i autorem budovy Československého rozhlasu. Dům byl postaven pro známého herce, skladatele a kabaretiéra Karla Hašlera.
- Kotelna se nachází v sousedství již opraveného Uhelného Mlýna, se kterým byla provozně propojena. Jedná se o velkou průmyslovou halu s pětimetrovými okny a rozlohou 300 m2, která byla vybudována v bývalém areálu Šroubárny v Libčicích nad Vltavou.
- Liběhrad se nachází na vrcholu prudké skály nad řekou Vltavou (poblíž dnešního přívozu) a naleznete zde zbytky hradu pocházejícího zřejmě z přelomu 11. a 12. století. Zřícenina byla významně poničena při stavbě železniční trati v 19. Století z důvodu vylámání části skály. Dnes zde nalezneme pouze nepatrné zbytky zdiva, ale vyhlídka na řeku, náplavku a město je nádherná.
- Libčická náplavka se nachází severozápadně za průmyslovým areálem a je místem nejen pro relaxaci. V současnosti se připravuje revitalizace celého prostoru.
- Kameníček je skalnatý vrch nacházející se ve městem Libčice nad Vltavou. Vrchol dosahuje výšky 230 m n. m., na kterém nalezneme stožár městského rozhlasu.
- Stožár s výhledem je nová libčická turistická atrakce, která vznikla ve spolupráci studentů architektury (Ateliér Dalibora Hlaváčka a Martina Čeňka je součástí Ústavu navrhování II FA ČVUT) a společnosti Skanska, která realizuje v Libčicích bytovou výstavbu. Pro snadnější orientaci vznikla navigace vedoucí od nádraží až ke Stožáru. Je to ideální místo pro piknik, pod stožárem najdete i posezení. Stožár jako iniciační bod získal čestné uznání Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2020 a zvláštní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2019.
- Vyhlídkový komplex tvoří tři posedy v lokalitě U Křížku mezi obcí Tursko – Těšina a Libčice nad Vltavou a leží na žluté turistické trase z Libčic do Turska směrem na Okoř. Studenty navržené posedy opět pod vedením ateliéru Dalibora Hlaváčka a Martina Čeňka jsou vyhlídkové plošiny, které připomínají tradiční myslivecké stavby. Mají však kultivovaný detail, jsou vyrobeny z trvanlivého materiálu a vyznačují se sochařským tvarováním s křehkou podnoží.
Památky a turistické cíle v okolí
- Památník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi se nachází u skladatelova rodinného domu v obci Nelahozeves, která se nachází 11 kilometrů severně od města Libčice nad Vltavou.
- Vily v Tichém údolí - Roztokám náleží titul nejstaršího vilového letoviska v okolí Prahy. V Tichém údolí najdete celkem 29 letních vil patřících majitelům z vyšší střední třídy.
- Muzeum másla má interaktivní expozici, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, související s výrobou másla. Jediné muzeum svého druhu ve střední Evropě s interaktivní expozicí. Většinu exponátů lze prakticky zkoušet. Součástí je i expozice o historii obce a krátkodobé zajímavé výstavy.
- Hrad Okoř je zřícenina hradu a byl vystavěn v údolí mezi poli na malé skalce obtékané Zákolanským potokem. Byl založen ve druhé polovině 13. Století a z této doby pochází polygonální věž s kaplí opevněná hradbou. V 18. století se kvůli neúdržbě zřítila polovina mohutné velké věže a tím odstartovala přeměna hradu v malebnou zříceninu. Hrad je v majetku obce Okoř, která ho zpřístupňuje návštěvníkům.
- Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy sídlí v areálech roztockého zámku a Braunerova mlýna. Areál roztockého zámku skrývá řadu architektonicky zajímavých a historicky cenných prostor, kde jsou celoročně pořádány výstavy, kulturní a vzdělávací programy, společenské akce i svatební obřady. Zámek obklopuje park založený v 19. století (dnes památkově chráněné území), se vzácnými dřevinami, obohacený o starší i soudobá sochařská díla.
- Zámek Nelahozeves je renesanční stavba z 16. století a je zde umístěno muzeum s významnou částí Lobkowiczkých sbírek. Snoubí v sobě historii vlivné šlechtické rodiny a kulturní dědictví jedné z nejdůležitějších uměleckých sbírek ve střední Evropě. Zámek nabízí bohatý výběr prohlídek a expozicí, programy pro školy, svatby, festivaly a venkovní aktivity.
- Státní zámek Veltrusy je národní kulturní památkou a nachází v těsné blízkosti města Veltrusy. Zámek je ve správě Národního památkového ústavu a do roku 2021 prošel náročnou rekonstrukcí. Veřejnosti je přístupná hlavní zámecká budova s reprezentačními místnostmi, severozápadní křídlo s bytem posledních šlechtických majitelů zámku a stodola se sbírkou kočárů, park a obora.
- Větrušické rokle je národní přírodní rezervace.
- Levý Hradec bylo hradiště situované na území dnešního města Roztoky a od roku 1958 je Levý Hradec chráněn jako kulturní památka ČR a v roce 1978 bylo zapsán na seznam národních kulturních památek. Můžeme ho označit za první ohnisko křesťanství v Čechách a také první mocenské centrum přemyslovského státu.
- Skanzen Ledčice je archeologický park, tento zábavní areál nabízí program pro školy i veřejnost od roku 2015. Program probíhá v areálu historického statku a navazujících pozemků s nezapomenutelným výhledem na horu Říp.
- Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou je skalní masiv, který je tvořen svrchnokřídovými sedimenty a je vyhlášen přírodní památkou. Podle dochovaných historických pramenů zde stávalo pohanské obětiště.