Město Libčice nad Vltavou
nám. Svobody 90
252 66 Libčice nad Vltavou
č.ú: 19-0388178349/0800
IČ: 00241407 DIČ: CZ00241407
Schéma celého města je lineární, opisuje křivku řeky a železnice. Při formování města byla důležitá právě tato osa, spojnice dvou vesnic Libčic a Letek. Druhá osa jde údolím od Chýnova do Libčic. Je to křivka spojující nejnižší body v údolí, kudy protékal dnes zatrubněný potok. Železnice rozděluje město na dvě části.
Město vzniklo ve dvacátých letech minulého století spojením tří obcí Libčice, Chýnov, Letky.
Původní centrum se nacházelo poblíž kostela sv. Bartoloměje u stávajícího vlakového nádraží. Zemědělská stavení a kostel vytvářejí dnes již málo výraznou náves.
Letky byly založeny jižněji, centrum tvoří svažitá náves s historickými domy s kapličkou uprostřed.
Třetici doplňuje bývalá osada Chýnov a centrální prostor připomíná pouze křížek na rozcestí a několik původních domů.s
zdroj: Ing. arch. Ondřej Bartůšek, Urbanistická studie
Na místě původního románského, později goticky přestavěného kostelíku, byl v letech 1763 až 1766 postaven barokní kostel sv. Bartoloměje. Interiér zdobí malby připomínají mučení sv. Bartoloměje, sv. Josefa a dalších světců. Zvon sv. Bartoloměj, který ulil roku 1696 zvonař Jan Priquei, přečkal všechna válečná období v minulosti, kdy se zvony zabavovaly. Kostel je zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek.
Výstavba českobratrského evangelického chrámu byla zahájena roku 1863 a roku 1867 byl dokončen. Kostel je postaven v pseudorománském stylu. Jedná se o obdélníkovou stavbu zakončenou polokruhovým presbytářem a věží v průčelí, na němž je umístěna deska s reliéfem Mistra Jana Husa. V kostele se kromě bohoslužeb církve evangelické pořádají příležitostně výstavy výtvarných děl i fotografií a koncerty duchovní nebo komorní hudby. K libčickému kostelu bylo přiděleno mnoho dalších obcí, neboť je jediným českobratrským evangelickým chrámem v okolí.
Dominantou města je areál šroubáren. Dnes zde můžeme nalézt mnoho výrobních firem. Dvě historické budovy byly revitalizovány do podoby multifunkčních prostor - Kotelna a Uhelný mlýn.