Menu
Město Libčice nad Vltavou
Libčice nad Vltavou

​​úřední hodiny

po: 7:30–12:00 a 12:30–17:00
st: 7:30–12:00 a 12:30–18:00

Město Libčice nad Vltavou vyhlásilo nové VZMR - Rekonstrukce vnitřních prostor ZŠ Karla Hašlera a Revitalizace parku v ulici Letecká a Modernizace sálu ZUŠ. Podrobnosti k zakázkám NAJDETE ZDE.

 

Libčické posvícení 2022

Libčické posvícení 2022 1

Program Libčického posvícení v kostele svatého Bartoloměje, na který vás srdečně zve Římskokatolická farnost Roztoky a Město Libčice nad Vltavou.

PROGRAM

Neděle 21.8.

  • 17:30 Výročí posvěcení kostela (19.8.1769) - mše svatá za farnost

  • 18:30 Komentovaná prohlídka kostela

Pátek 26.8

  • 19:00 Zahradní koncert - Schovanky a host EV – Band farní zahrada

Neděle 28.8

  • 14:30 Modlitba za farnost

  • 15:00 Poutní slavnost sv. Bartoloměje - mše svatá za město

  • 16:30 Komentovaná prohlídka kostela

  • po mši svaté setkání farníků farní zahrada


Jako každý rok i letos budeme slavit Libčické posvícení. Blíží se událost, která neodmyslitelně patřík našemu městu a připomínáme si jí nejen při společných akcích pořádaných naším městem arůznými zájmovými skupinami, ale vstupuje i do našich rodin. Mnozí zvou své přátele a příbuzné nanávštěvu. Společně pak navštěvují různé akce.

A možná i někoho napadne otázka, co vlastně takové posvícení je a proč tu máme pouť. Ani si na tuotázku kolikrát neodpovíme. Jsme rádi, že posvícení tu je. A víme, že jej tu slavili i naši předci. Ale můžeme také hledat odpovědi ve starých kronikách a letopisech. Jistě tu není posvícení od toho, že v těch dnech budeme dlouho svítit. Nebo že si na někoho případně posvítíme. Slovo posvícení vzniklo od slova posvětit. A vztahuje se k nějakému místu – kostelu, kapličce nebo i jen k „Božím mukám“ podél cest. Ve městech byl odedávna jednou z nejdůležitějších staveb kostel. A jeho posvěcení (po výstavbě) byla vždy velká událost. Je to předání stavby k užívání. Vlastně jsou to takové narozeniny kostela. A tak i u nás posvícení slavíme – slavíme jej 19. srpna neboť ten den, v roce 1769, byl kostel slavnostně posvěcen.
Stejně jako když se někdo narodí, dostává „křestní jméno“ tak i kostel, když je svěcen, je zasvěcován nějakému světci, v našem případě svatému Bartoloměji, apoštolovi.
Pak tu máme slovo pouť – poutní slavnost. Pod poutí si mnozí představí kolotoče, koláče a cukrovou vatu. Ale v samotném kořeni slova slyšíme „putování“. Je to proto, že na různé svátky světců se putovalo do kostelů, které jim byly zasvěceny. Asi jako když člověk slaví svátek, tak si v každém kostele připomínáme svátek jeho patrona. A to je vždy velká událost a sláva.
Svátek svatého Bartoloměje slavíme 24. srpna.
Letos budeme tedy „posvícenskou“ mši svatou, která bude obětována za naši farnost, slavit 21. 8. v 17:30. A poutní mši ke svatému Bartoloměji, která bude obětována za naše město, budeme slavit 28. 8. v 15:00

Více na www.peplum.cz

Datum vložení: 22. 7. 2022 11:54
Datum poslední aktualizace: 22. 7. 2022 11:56

Život ve městě

Zeptejte se...

Rádi vám na dotazy odpovíme.

zeptejte se

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Rozklikávací rozpočet

Rozpočet

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie